Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vlasnicima Možure isplaćeno 3,8 miliona eura podsticaja * Dogovarali principe ekspertske vlade * Nezakonito zaposlili člana DPS-a * Koriguju koeficijente, dijele ugovore za stalno * Indija prešla cifru od pet miliona zaraženih * Skupština 23. septembra * U Hrvatskoj i BiH korona usmrtila po šest osoba
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 17-09-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Boris Bogdanović, generalni sekretar Demokrata:
U pregovorima oko konstituisanja nove izvršne i zakonodavne vlasti, očekujem efikasan dogovor, koji će uslijediti u narednih dvadesetak dana.

Vic Dana :)

Izvede učitelj Mujicu pred tablu i reče mu: Nacrtaj jabuku.
Pita ga Mujica: Hoćete li kiselu ili slatku?


​Upoznaje plavuša nekog tipa u noćnom klubu i on joj se pohvali:
- Ja sam plastični hirurg!
A plavuša će na to:
- Jao, a izgledate kao pravi!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Vijest dana PODACI O UKUPNIM PLAĆANJIMA POVLAŠĆENIM PROIZVOĐAČIMA U 2020. GODINI
Vjetropark Možura - Foto: KODEX.ME Vlasnicima Možure isplaćeno 3,8 miliona eura podsticaja Vlasnicima vjetroelektrana na Možuri, projekta koji je pod istragom Malteške i Evropske policije, građani i privreda su, preko podsticaja koji se plaćaju preko računa za struju, platili 3,8 miliona eura, pokazuju podaci COTEE-a
Dan - novi portal
Povlašćeni proizvođači u 2020. godini prihodovali su 25,4 miliona eura za proizvedenu električnu energiju iz obnovljivih izvora energeije (OIE), od čega se 12,87 miliona eura odnosi na podsticaje za povlašćene proizvođače koji plaćaju privreda i građani preko računa za struju. To pokazuju poslednji podaci Crnogorskog operatora tržišta električne energije (COTEE) dostavljeni „Danu” u utorak.

Najviše novca po osnovu proizvedene električne energije prihodovale su vjetroelektrane Krnovo i Možura, ukupno 19,6 miliona, od čega se 10 miliona odnosi na podsticaje.

Vjetroelektrana Krnovo, čiji je vlasnik Krnovo grin enerdži, iza koje stoje Masdar enerdži i Krnovo holdko, od proizvodnje struje je prihodovala 12 miliona eura, od čega su građani i privreda preko podsticaja finansirali 6,2 miliona.

Vjetroelektrana Možura je proizvodnjom struje vlasnicima donijela prihod od 7,62 miliona eura, od čega se na podsticaje odnosi 3,83 miliona eura. Prema centralnom registru privrednih subjekata (CRPS) vlasnik Možura vind parka je Enemalta, državna firma Malte, sa 10 odsto, i Malta Montenegro vind pauvr JV limited. Vlasnici Malta Montenegro vind pauvr JV limited su International Renewable Energy Development Limited (70 odsto), Vestigo Clean Energy I, koja je registrovana na britanskoj of-šor zoni na ostrva Gernzi, i Envision Energy Internacional, sa sjedištem u Hong Kongu, a koja poseduje 10 procenata.

Projekat Možura je pod istragom Malteške policije i Evropske policijske agencije Europol, u okviru istrage o ubistvu malteške istraživačke novinarke Dafne Karuana Galicije i koruptivnih radnji u toj zemlji. „Dan” je poslednjih mjeseci pisao o nezakonitostima u vezi sa projektom Možura. Između ostalog tu je otkriveno da je Vlada u dva mandata skrivala podatak da je projekat Možura na nekoliko mjeseci preuzela ofšor kompanija Cifideks limited sa Sejšelskih ostvra. Radi se o kompaniji koja se nalazi u spisima policijsko tužilačkih predmeta na Malti i u Crnoj Gori. Prema navodima istražitelja radi se o firmi koja je korišćena kao posrednička kompanija za određene milionske sumnjive isplate. Tužilaštvo u Crnoj Gori je formiralo predmet 2017. godine, taj predmet je u toku, za sada nema naznaka da li će i kada biti formirana optužnica. Cifideks je isplatio za jedan odsto udjela firmi Tomislava Čelebića 650 hiljada, a za 2,5 miliona je kupio 99 odsto udjela od španske Ferse. Čelebić i Fersa su 2010. godine dobili projekat Možura.
Kada su u pitanju mini hidroelektrane (mHE), kojima gazduju biznismeni bliski DPS-u, rad 23 takva energetska objekta koštao je građane 2,7 miliona, dok su od proizvodnje struje ukupno prihodovale njihovim vlasnicima oko pet i po miliona eura.

Kao i do sada, po prihodima prednjači firma Hidroenergija Montenegro koja je zaradila 1,72 miliona eura, od čega se na podsticaje odnosi 842,8 hiljada eura. Hidroenergija gazduje sa sedam mini hidroelektrana u opštini Berane. Vlasnici ove firme su Oleg Obradović sa 40 odsto kapitala i Ranko Radović sa 60 procenata. On je 60 odsto udjela prije nekoliko godina otkupio od Ranka Ubovića i Aleksandra Mijajlovića koji su imali po 30 odsto kapitala. Među povlašćenim proizvođačima od aprila je firma BB hidro čiji je suvlasnik Blažo Đukanović, sin predsjednika DPS-a i države Mila Đukanovića. BB je od proizvodnje struje do sada prihodovao 11.840 eura, što je plaćeno sa 6.432 podsticaja. Kronor je za dvije mHE u opštini Plav prihodovao 1,37 miliona eura, od čega 739 hiljada preko podsticaja. Većinski vlasnik ove firme je Kroling Željka Miškovića
Smol hidro pauvr Mojanska je prihodovala 569 hiljada, od čega 286 hiljada preko podsticaja, a Smol hidro pauvr Kutska 272 hiljade, a 138,6 hiljada preko podsticaja.

Sinerdži, u kojoj je jedan od vlasnika Vuk Rajković, prihodovao je 202,7 hiljada, a Hidro bistrica, čiji je Sinerdži većinski vlasnik, 662 hiljade eura. Nord enerdži, kojim gazduje predsjednik Privredne komore Vlastimir Golubović, prihodovao je 217,6 hiljada, od čega od podsticaja 121 hiljadu.

Vl.O.-D.M.


Povlašćeno pet solarnih elektrana
Među povlašćenim proizvođačima su i vlasnici solarnih elektrana. U pitanju je pet solarnih elektrana čiji su vlasnici Bar-kod, Eko- solar sistem, Invikta, Alians i Fudbalski savez Crne Gore. Oni su od proizvodnje struje prihodovali 225 hiljada, od čega je 135 hiljada podsticaja.


Naknada za OIE se plaća od 2014. godine
Podsticaji za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora plaćaju se od 1. maja 2014. godine. Sve do polovine prošle godine plaćali su ih privreda i građani, dok od tada stavku PIE1 na računima plaća Vlada, preko akciza za ugalj, a OIE 2 plaćaju građani i privreda. OIE 1 se plaća do 300 potrošenih kilovat-sati, a OIE2 za svaki kilovat nakon toga. OIE2 košta skoro cent po potrošenom kilovat-satu.
Ustavnom sudu je podneseno nekoliko inicijativa za ocjenu ustavnosti kojom je propisano plaćanje podsticaja.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"